26.05
Środa

22:00

Platforma VOD
Żółty – cierpienia Belgii II: Rex
NTGent, Belgia

W trylogii Cierpienia Belgii, Luk Perceval, reżyser-rezydent NTGent, przybliża trzy mroczne rozdziały z kart historii Belgii. W drugiej części, Żółty przypomina flamandzką kolaborację z nazistami podczas II Wojny Światowej.

W latach 1933-1936 młode pokolenie marzy o nowym porządku świata. Od 1941 r. wielu młodych ludzi przekonanych do ideologii nazistowskiej wyrusza na front wschodni. Czy zostali wprowadzeni w błąd? Czy naprawdę byli aż tak naiwni? Autor i dramaturg Peter van Kraaij przedstawia flamandzką rodzinę: Stafa, członka Dietse Militia – Czarnych Brygad i jego żonę Marije; ich syna Jefa, członka Legionu Flamandzkiego na froncie wschodnim; ich córkę Mie, członkini Dietse Meisjesscharen, oddziału dla dziewcząt Narodowo-Socjalistycznej Młodzieżowej Flandrii; Huberta (brat Stafa), który nie jest zaangażowany w kolaborację z wrogiem; oraz wujka Laurensa, księdza i brata Marije. Ich zeznania przeplatają się z innymi głosami, wśród których słychać Channę, młodą Żydówkę i Aloysiusa, żołnierza na froncie wschodnim. Obecni są również, stawiający się na wezwanie, Belg Léon Degrelle, założyciel ruchu faszystowskiego Rex, działający w Legionie Walońskim, oraz Otto Skorzeny austriacki, wielokrotnie odznaczony oficer Waffen-SS. Żółty to wielojęzyczny chór, który przywołuje ducha czasu ponurego okresu lat 30. XX w.

Udział w spektaklu jest bezpłatny.

27 maja (czwartek)
22.00 –
Spotkanie z Lukiem Percevalem i realizatorami spektaklu „Żółty – cierpienia Belgii II: Rex” poprowadzone przez Marcina Wierzchowskiego zostanie udostępnione na Facebooku Teatru Horzycy oraz platformie VOD.
https://vod.teatr.torun.pl/
Ze względów logistycznych spotkanie będzie wcześniej nagrane, także tym razem nie będzie możliwości zadania pytania twórcom.

Nagranie spektaklu prezentowane na platformie VOD (vod.teatr.torun.pl)
od 26.05. godz. 22.00. Czas dostępu 24h. Napisy PL

Czas: 1h 50

Trailer:

https://vimeo.com/521356997

 

Reżyseria: Luk Perceval

Tekst: Peter van Kraaij