Chwile nie/ulotne – plenerowa wystawa fotografii teatralnej Wojtka Szabelskiego

Miejsce: plac przed TWH, Pl. Teatralny 1

Czas: 22 maja – 12 czerwca

Na dwudziestu fotografiach autorstwa Wojtka Szabelskiego odsłaniamy karty najnowszej historii toruńskiej sceny – wybór najciekawszych obrazów z premier ostatniego dziesięciolecia. Prace fotografa związanego od ponad 25 lat z Teatrem Horzycy to jednak coś więcej niż dokumentowanie teatru. To bycie tam, gdzie jego najbardziej ulotne momenty – emocje, relacje, napięcia. To poszukiwanie ruchu, światła, koloru, fotografowanie z nieoczywistych perspektyw i miejsc, owocujące często obrazami spoza zasięgu wzroku widzów. To próba eksperymentu  i czerpanie z subiektywnego doświadczenia teatru. Tak praktykowana fotografia staje się samodzielnym dziełem oraz wpisuje w nowe oblicze fotografii teatralnej. I jak w swoim manifeście pisze fotograf Krzysztof Bieliński, „Tylko artysta jest w stanie w pełni oddać dzieło innego artysty” (Fotografika, „Teatr” 9/2020).

Wystawa powstała z okazji obchodzonego w ubiegłym roku stulecia polskiej sceny dramatycznej w Toruniu (symboliczne zamknięcie ekspozycji tworzą fotografie z kwietniowej premiery „Zemsty” w reż. Pawła Paszty – sztuki, którą w 1920 r. w reż. Franciszka Frączkowskiego inaugurowano działalność sceny). Towarzyszy 25. Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu Kontakt.

Kuratorzy:
mgr Klaudia Peplińska (Wydział Humanistyczny UMK)
Wojtek Szabelski
Koncepcja plastyczna:
Nika Tarnowska (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu)
Organizatorzy:
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Wydział Humanistyczny UMK
Partner:
Toruńska Agenda Kulturalna

 

WOJTEK SZABELSKI – fotograf 

Freelancer, przez 20 lat był etatowym fotoreporterem Centralnej Agencji Fotograficznej – CAF oraz Polskiej Agencji Prasowej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików – ZPAF. Nagradzany i wyróżniany na takich konkursach jak Grand Press Photo, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, Newsreportaż, World Sport Photo Contest Tokio czy Konkurs Fotografii Teatralnej. Nominowany            w konkursie Fotoreporter Roku 2020 w kategorii Polityka. Trzykrotny stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie kultury. Autor kilkunastu indywidualnych wystaw fotograficznych.

Równolegle fotografuje cyfrowo i analogowo, nie stroni od eksperymentów, używając do wykonywania fotografii choćby telefonów komórkowych. Jednym z ulubionych tematów jego prac jest teatr, a sama fotografia nierozerwalną częścią jego życia i sposobem na życie. Od ponad 25 lat współpracuje z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Więcej zdjęć na: www.szabelski.com