WARSZTATY DRAMATURGICZNE NIEPODLEGLI 18’18 

Warsztaty zamknięte.

Uczestnicy warsztatów pod okiem Jolanty Janiczak (Polska) i Mariusa Ivaškevičiusa (Litwa) będą rozwijali projekty sztuk teatralnych na temat współczesnych stosunków polsko-litewskich i odzyskania niepodległości przez oba kraje w roku 1918.

Odbędą się trzy sesje – pierwsza w dniach 19-25 maja 2018 podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt w Toruniu, druga w ostatnim tygodniu sierpnia 2018 w Poniewieżu (Litwa) i trzecia, również w Poniewieżu, w trakcie Festiwalu Dramaturgii Współczesnej na przełomie września i października 2018, podczas której w formie czytań zostaną zaprezentowane rezultaty warsztatów. Czytania odbędą się również pod koniec roku 2018 w Toruniu.

Autorzy będą pisali sztuki w swoich językach (odpowiednio polski i litewski), które następnie będą tłumaczone na drugi język. Językiem roboczym będzie angielski.

Do udziału zaproszone zostały osoby posiadające doświadczenie dramatopisarskie, dramaturgiczne bądź inne literackie.

(CKK Jordanki, Al. Solidarności 1-3)

 

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego IAM „Kulturalne pomosty”.

 

 

Jolanta Janiczak – absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako dramaturżka i

dramatopisarka stale pracuje z Wiktorem Rubinem. Na potrzeby sceny zaadaptowała m. in. „Cząstki elementarne” Michela Houellebecqa (2008), „Lalkę” Bolesława Prusa, wyróżnioną na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” (2009) oraz „Orgię” Piera Paola

Pasoliniego. Autorka licznych tekstów dla teatru, napisała m.in. sztuki „James Bond: świnie nie widzą gwiazd”, „Joannę Szaloną Królową” (Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach); „Tak powiedział Michael J.” (Teatr Wybrzeże w Gdańsku); „Ofelie” (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu), „Carycę Katarzynę” (Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach), „Towiańczyków, królów chmur” (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej). W 2011 r. na Międzynarodowym Festiwalu „Boska Komedia” otrzymała wyróżnienie za tekst „Joanna Szalona Królowa”. W 2012 r. ten sam tekst znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Laureatka Paszportu Polityki.

W projekcie Niepodlegli 18-18 jest opiekunką ze strony polskiej.

 

Marius Ivaškevičius, – rocznik 1973. Litewski prozaik i dramatopisarz. Studiował lituanistykę na Uniwersytecie Wileńskim, pracował w dzienniku „Respublika”. Debiutował w 1996 r. zbiorem opowiadań „Kam vaikų”, dwa lata później wydał powieść „Istorija nuo debesies” („Historia z chmury”). W 1998 r. jego sztuka „Kaimynas” zwyciężyła w konkursie na najlepszy scenariusz roku. W następnych latach tworzenie na potrzeby teatru stanie się główną domeną Ivaškevičiusa, a jego sztuki są wystawiane nie tylko po litewsku. Uchodzi on za jednego z najzdolniejszych dramaturgów na Litwie. W 2002 r. wydał drugą powieść „Žali”, jest także autorem lub współautorem kilku filmów dokumentalnych. W 2018 r. był nominowany do Rosyjskiej Nagrody Teatralnej „Złota Maska” (w kategorii najlepsza praca dramaturga w teatrze, za spektakl „Wygnanie” w Teatrze im. Majakowskiego w Moskwie). Na festiwalu Kontakt prezentowane były już dwie jego sztuki – „Mały” w reż. Oskarasa Koršunovasa i „Madagaskar” w reż. Rimasa Tuminasa.

W projekcie Niepodlegli 18-18 jest opiekunem ze strony litewskiej.