KONTAKT – LUBIMOWKA 

CZYTANIASeria czytań performatywnych nowych rosyjskich sztuk z Festiwalu Młodej Dramaturgii Lubimowka w Moskwie, który jest corocznym wydarzeniem przekrojowo rewidującym współczesną dramaturgię rosyjskojęzyczną. Na Kontakcie odbędą się czytania wybranych sztuk z Lubimowki z ostatnich kilku edycji.  Niektóre sztuki będą tłumaczone specjalnie na Festiwal Kontakt.

(CKK Jordanki, Al. Solidarności 1-3)

Współorganizatorem projektu jest Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało”, partnerem ze strony rosyjskiej jest Festiwal Młodej Dramaturgii Lubimowka.

Projekt jest finansowany z dotacji Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie w ramach Otwartego Konkursu.Lista czytań:

20 maja, godz. 15.00-16.30 – czytanie dramatu:  „Mama” Asia Wołoszyna + spotkanie z autorką

Reżyseria: Filip Frątczak

Czytanie zorganizowane przez Fundacja Artystów Scenicznych „Plac Teatralny”, dzięki wsparciu Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia w Moskwie, Polsko-Rosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej i ZASP-u Oddział Bydgosko-Toruński.


22 maja, godz. 15.00-16.30 – czytanie dramatu:  „Karaś” Marina Dadyczenko

(tłum. Aneta Andrzejewska, Michał Kaproń, studenci Katedry Filologii Słowiańskiej UMK, opiekun dr Monika Krajewska)

Reżyseria: Aleksandra Jakubczak


23 maja, godz. 15.00-16.30 – czytanie dramatu:  „Czarne pudełko” Paweł Priażko  (tłum. Tomasz Leszczyński)


24 maja, godz. 15.00-17.00 – czytanie dramatu: „Utopia” Michaił Durnienkow

Reżyseria: Maciej Wiktor


25 maja, godz. 15.00-17.00 – czytanie dramatu:  „Godzina osiemnaście” Jelena Griemina (zm. 16.05 br.), tłum. Andriej Moskwin, +spotkanie z Mariusem Ivaškevičiusem i Michaiłem Durnienkowem- dramatopisarzem, dyrektorem artystycznym Festiwalu Młodej Dramaturgii Lubimowka

Reżyseria: Joanna Grabowiecka

  PROJEKT 7×7
Wydarzenie jest częścią programu Kontakt-Lubimowka. Studenci Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK we współpracy ze studentami Wydziału Reżyserii z warszawskiej Akademii Teatralnej przygotują 7 czytań/instalacji sztuk składających się z 7 słów. Sztuki pochodzą z tegorocznej edycji festiwalu Lubimowka w Moskwie. Każde czytanie trwa 7 minut, a pozostaje w formie instalacji, happeningów, performansów, które zostaną zaprezentowane 24 maja.

(Start ­– plac przed Teatrem Wilama Horzycy)

 

Organizatorzy projektu: Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało”

Partnerzy: Fundacja Artystów Scenicznych „Plac Teatralny”, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydział Sztuk Pięknych i Katedra Filologii Słowiańskiej), Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza (Wydział Reżyserii), Festiwal Młodej Dramaturgii Lubimowka (Moskwa), Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

Współfinansowanie: Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia w Moskwie, Polsko-Rosyjska Izba Handlowo-Przemysłowa i ZASP Oddział Bydgosko-ToruńskiKurator programu: Tomasz Leszczyński

Tomasz Leszczyński – reżyser, tłumacz. Studiował w Akademii Teatralnej w Petersburgu. Wyreżyserował kilkanaście spektakli w teatrach w Polsce, na Litwie, Białorusi, w Rosji, Azerbejdżanie i Gruzji. Pracował w produkcjach filmowych jako koordynator (przy koprodukcjach filmowych z Rosją i Ukrainą). Od 2017 r. jest prezesem Stowarzyszenia Twórców „Cztery wymiary…”, w ramach którego zrealizował (jako koproducent) m.in. polsko-białoruski projekt muzyczny „KINEMO”.