22-23 maja – Forum nowego dramatu ukraińskiego

 

Ideą forum jest promocja nowego dramatu ukraińskiego wśród polskiej publiczności i polskich reżyserów. Aby teksty zaistniały w polu zainteresowań polskich twórców teatralnych, festiwal Kontakt wraz z Instytutem Ukraińskim w Kijowie zapraszają do obejrzenia prezentacji trzech dramatów przedstawionych w formie czytań performatywnych oraz na dyskusję o możliwościach tekstów i poruszanych w nich tematach.

Czytania przygotuje troje młodych polskich reżyserów, którzy są otwarci i gotowi tchnąć nowe życie ukraińskiemu dramatowi w Polsce. Wydarzenie to jest częścią transmission.ua: dramaty w drodze, długoterminowego programu opracowanego przez Ukraiński Instytut w celu wspierania tłumaczenia, promocji i produkcji współczesnego dramatu ukraińskiego w krajach europejskich.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w formie transmisji na  Facebooku Teatru im. Wilama Horzycy

Partnerem wydarzenia jest Instytut Ukraiński

 

 22.05. g. 12.30 – Pawło Arje Chwała bohaterom (Слава героям), tłum. Anna Korzeniowska-Bihun, reż. Pamela Leończyk

Komediodramat. Dwie historie Ukrainy. Bohaterzy dwóch stron II Wojny Światowej (czerwonoarmista Andrij i upowiec Ostap) konfrontują swoje racje, a właściwie demonstrują wzajemną pogardę. Jest i dwoje młodych (Hania – wnuczka Ostapa i Petro ­– syn Andrija), ich miłość przywołuje historię Romea i Julii. Pawło Arje buduje demoralizujący świat bez szacunku. Mimo wszystko jest iskierka nadziei – w młodych.

 

22.05. g. 19.00 – M. Masza Wakuła Polarnicy (Полярники), tłum. Anna Korzeniowska-Bihun, reż. Joanna Grabowiecka

Stacja polarna, na której przebywają tylko dwie osoby, on (Di) i ona (Di). Bohaterów nie stać na szczerość w stosunku do siebie. Każde z nich próbuje utrzymać związek na swój sposób. On kłamie, aby ją ochronić. Ona podtrzymuje grę, choć jest świadoma, że ich relacja jest już tylko iluzją. Polarnicy to studium rozpadu życia wewnętrznego z wojną (rosyjsko-ukraińską) w tle.

 

23.05. g. 11.00 – Natalia Błok Przez skórę (Крізь шкіру), tłum. Anna Korzeniowska-Bihun, reż. Michał Kurkowski

Monodram. Epidemia ­– ludzie zarażają się wirusem SKK (skóra koloru khaki). Skóra wygląda jak mundur wojskowy. Objawy wywołują informacje medialne o konfliktach zbrojnych. Wojna tkwi głęboko w świadomości ludzi. Nawet odcięcie się od wiadomości nie pomaga, próby leczenia pokojem też nie przynoszą efektów. Wojna w dramacie Natalii Błok to choroba-trauma, z której nie można się wyzwolić do końca życia.

 

Sztuki zostały opublikowane w antologii Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do Ja (wyd. ADiT, Warszawa 2018).

23.05. g. 13.00 – spotkanie po czytaniach dramatów ukraińskich – dyskusja (transmisja FB TWH)

Dyskusję na temat fenomenu współczesnego dramatu Ukraińskiego, jego
związków z wojną, która przenika Ukraińską świadomość i podświadomość,
recepcji w Polsce i możliwej przyszłości na naszych scenach poprowadzi
Elżbieta Manthey. Gośćmi dyskusji będą Anna Korzeniowska-Bihun oraz
Andriej Moskwin, a także reżyserzy czytań w ramach Forum Nowego Dramatu
Ukraińskiego na Festiwalu Kontakt.