26. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
21 maja-13 czerwca 2022 r.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt 2022 organizowany jest od 1991 r. przez Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Festiwal wraca do corocznej formuły, aby realizować swój główny cel – spotkanie najważniejszych premier zza wschodniej i zachodniej granicy, by pełnić rolę polskiego okna na teatr europejski i światowy.
Tegoroczna edycja odbędzie się w dwóch terminach. W dniach 21–27 maja 2022 na festiwalu zostaną zaprezentowane cztery zagraniczne spektakle: „Pieśni bez słów”, Thom Luz und Bernetta Theaterproduktionen (Zurych/Szwajcaria), „Stracone złudzenia” Teatr na Zabradli (Praga/Czechy), „Trzy siostry. (Nie)zwykły wolny scenariusz wg Czechowa”, Teatr Narodowy „I.L. Caragiale” (Bukareszt/Rumunia), „Opowieści lasku wiedeńskiego”, Teatr Młodzieżowy (Wilno/Litwa).
Ważnym elementem programu będzie premierowy spektakl interdyscyplinarny „Życie na wypadek wojny”, który tworzą ukraińskie artystki zmuszone uciekać przed wojną. W projekcie biorą udział Lena Laguszonkowa, Olena Boryszpolec, Justyna Mohytycz, Tania Bohuslavska, Eugenia Nepytaliuk, Zhenia Doliak, Оlena Karpenko przy współpracy Uli Kijak. Spektakl powstaje w koprodukcji Teatru Horzycy w Toruniu i Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Ponadto swoją najnowszą produkcję, Noce i dnie na motywach powieści Marii Dąbrowskiej w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, zaprezentuje gospodarz. Festiwal zakończy pokaz Imagine – najnowszego spektaklu w reżyserii Krystiana Lupy (11–12 czerwca 2022).
Zależy nam na jak najszerszej dostępności festiwalu dla polskich i zagranicznych widzów, dlatego począwszy od tej edycji część spektakli będzie prezentowana także w streamingu. W tym roku online zaprezentujemy Trzy siostry. (Nie)zwykłe swobodny scenariusz wg Czechowa z Teatru Narodowego „I.L. Caragiale” w Bukareszcie.
Festiwal Kontakt 2022, ze względu na krótki czas organizacji związany z epidemią, ma w tym roku charakter prologu do planowanego na kolejne trzy lata programu o charakterze konkursowym. W kolejnych edycjach zaprezentujemy na każdej ok. dwunastu przedstawień zagranicznych, trzy najlepsze polskie premiery, festiwalową koprodukcję Teatru Horzycy z polskimi i zagranicznymi partnerami oraz towarzyszący programowi głównemu regionalny showcase. Spektakle konkursowe będzie oceniać międzynarodowe jury. Planujemy, że na toruńskich scenach i w przestrzeniach pozateatralnych zobaczymy w kolejnych latach spektakle zarówno nowych gwiazd reżyserii, jak i artystów o uznanej już renomie, takich jak Frank Castorf, Christoph Marthaler, Oskaras Koršunovas, Thomas Ostermeier, Jan Mikulášek, Romeo Castelluci, Sasha Waltz, Susanne Kennedy, Heiner Goebbels, Milo Rau, Alain Platel, Ivo van Hove, Alvis Hermanis czy Luk Perceval.
Format festiwalu wykreowany przez Krystynę Meissner wciąż ma w sobie aktualność, dlatego nie warto rewolucjonizować go na siłę. Chciałabym wrócić do idei Kontaktu jako festiwalu, który odświeża spojrzenie polskich widzów, kreuje nowych liderów teatralnej Europy, pokazuje, jak bardzo – znów! – potrzebujemy wspólnej rozmowy ponad społecznymi i ideologicznymi uprzedzeniami, polskimi partykularyzmami
– zapowiada Renata Derejczyk, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy.
- Kontakt 2022 program do pobrania
- MFT Kontakt 2022 folder do pobrania (pełne informacje)