29.05
Sobota

17:00

Teatr im. Wilama Horzycy, mała scena
Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Polska

Na podstawie Burzy Wiliama Shakespeare’a i Archiwum Ringelbluma.

Pierwsza premiera Burzy w jidysz miała miejsce w Łodzi w 1938 r. w Folks un Jugnt-Teater, w 1939 r. grana była dla publiczności warszawskiej. Zarówno przez krytyków żydowskich, jak i polskich okrzyknięta została sukcesem teatru żydowskiego w Polsce. Sukcesem, który napawa optymizmem i wiarą we wspólny polsko-żydowski świat, mimo rozgrywających się poza sceną coraz bardziej antysemickich
aktów, rosnących w siłę faszystów. Słowa Kalibana, „gdy spalisz jego książki, straci on całą swą władzę”, które w inscenizacji Schillera były symbolem nowego barbarzyństwa, dzisiaj brzmią jak zapowiedź Zagłady. Po okropieństwach II Wojny Światowej i Zagłady nigdy nie wrócono w Polsce do idei wystawiania Shakespeare’a w jidysz. Dzisiaj, 82 lata po łódzkiej premierze Burzy, twórcy są ciekawi, jak wybrzmi ona w podzielonej wewnętrznymi sporami Polsce, czy jidysz stanie się metaprzestrogą przed demonami powtarzającej się historii?

Spektakl prezentowany na żywo, grany w jidysz.
Napisy PL. Mała scena TWH

Wejściówki będą dostępne od piątku 14 maja na stronie:
https://teatr.torun.pl/repertuar/ 

29 maja (sobota)

18.20 – Spotkanie z realizatorami spektaklu „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy” (Teatr im. Wilama Horzycy, mała scena)

Ceny biletów:
Normalny – 50zł
Ulgowy- 40zł

Czas: 1h 10 (bez przerwy)

Trailer spektaklu:

Reżyseria: Damian Josef Neć