Miasto, które przepłynęło ocean | Recenzja spektaklu „Mazagan. Miasto” (wydarzenie towarzyszące)

Dramatopisarz Beniamin M. Bukowski i reżyserka Judyta Berłowska zapraszają nas na cudowną i nietypową podróż przez kilkusetletnią historię położonego w Maroku portugalskiego miasteczka. W wyprawę wyrusza szóstka aktorów, wcielających się w mieszkańców tytułowej miejscowości.

Mazagan. Miasto jest spektaklem wędrownym. Tym razem odbywa się w Wejściówce – przestrzeń kawiarni zostaje w pełni zagospodarowana i wykorzystana. Kameralny klimat Wejściówki pozwala jeszcze bardziej zanurzyć się w świecie opowieści o mieście, które przepłynęło ocean, i stać się jej częścią. Publiczność od pierwszych chwil jest angażowana do różnych czynności, takich jak trzymanie doniczki z ukochaną roślinką jednej z bohaterek czy jedzenie zupy wraz z postaciami. Warta odnotowania jest również niezwykle sprawna praca z rekwizytami, których podczas całego spektaklu pojawia się naprawdę sporo. Radia, kieliszki, zdjęcia w ramkach, pionki szachowe – każdy z użytych przedmiotów ma  swoje miejsce i stanowi istotną część przedstawianego nam świata.

To jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych spektakli, jakie miałam okazję zobaczyć w ostatnim czasie. Jest to urocza i ciepła opowieść o domu, uczuciach z nim związanych i ludziach, którzy go tworzą.

Laura Urbaniak, studentka UMK, członkini Koła Teatrologicznego

 

Mazagan. Miasto
scenariusz: Beniamin M. Bukowski
reżyseria: Judyta Berłowska
scenografia i kostiumy: Aleksandra Żurawska 
asystentka scenografki: Katarzyna Rybarczyk 
muzyka: Sebastian Świąder
występują: Anna Magalska, Joanna Rozkosz, Mirosława Sobik, Wojciech Jaworski, Niko Niakas, Grzegorz Wiśniewski 
premiera: 13 kwietnia 2019, Klubokawiarnia PERS
produkcja: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu 
fot. Bartek Warzecha