27.05.
Piątek

18:00 - 21:00

Teatr im. Wilama Horzycy, Duża Scena, Plac Teatralny 1
Opowieści Lasku Wiedeńskiego
Państwowy Teatr Młodzieżowy, Wilno/Litwa

Reżyserka Yana Ross i dramaturg Mindaugas Nastaravičius proponują oryginalną interpretację dramatu Ödöna von Horvátha z 1931 roku o początkach nazizmu w Niemczech i Austrii. Główne tematy sztuki – nacjonalizm, tradycje kulturowe i hipokryzja – pozostają w centrum przedstawienia, ale przedstawione we współczesnym kontekście litewskim. To tragikomedia, która wywołuje śmiech, ale w pewnym momencie widz może poczuć się bardzo nieswojo…

Reżyserka, urodzona na Łotwie, a wykształcona w Europie, Rosji i Stanach Zjednoczonych, od prawie dwudziestu lat współpracuje z litewskimi teatrami. Styl jej wileńskich inscenizacji, przesiąknięty zarówno problematyką historyczną kraju, jak i estetyką litewskiego teatru, porównywany jest z pracami Koršunovasa czy Nekrošiusa.

W Polsce Ross wyreżyserowała przedstawienia: Koncert życzeń z Danutą Stenką w roli głównej (2014) i Jezioro z Dawidem Ogrodnikiem (2016), a na Kontakcie zaprezentowała w 2016 roku Mewę, za którą otrzymała nagrodę dla najlepszego reżysera festiwalu.

 

Czas: 3 godziny

fot. Laura-Vanseviciene

Reżyseria: Yana Ross