DRUGIE ZSZYWANIE EUROPY – MFT KONTAKT 2022

Hasło „Zszywanie Europy” zostało wymyślone przed trzydziestu laty przez Krystynę Meissner szukającą wspólnego mianownika dla zapraszanych do Torunia przedstawień z Polski i zagranicy, ze Wschodu i Zachodu kontynentu, z obu stron „żelaznej kurtyny”. Nigdy nie sądziłam, że trzeba będzie je kiedyś powtórzyć – tymczasem podzieliła nas pandemia a potem wojna w Ukrainie. Zachodnioeuropejskie teatry mniej chętnie niż kiedyś ruszają w podróż, rosną dysproporcje finansowe między ich oczekiwaniami a naszymi możliwościami, zasłużone sceny i twórcy z Rosji i Białorusi są dla nas straceni z powodów etycznych i politycznych na bardzo, bardzo długo… Jednak wizja wspólnej teatralnej Europy, rozmawiającej ze sobą i resztą świata z pomocą przedstawień była i jest ideą niezwykłą. Chciałabym być jej wierna. Stąd pomysł powrotu do hasła Krystyny Meissner, pierwszy krok na drodze ku kontynuacji jej formuły festiwalu Kontakt.

Tegoroczna edycja festiwalu została pomyślana jako prolog, uwertura do kolejnych, już pełniejszych odsłon festiwalu. Na razie wyznaczamy kierunki dalszych poszukiwań repertuarowych, pamiętamy o „bliskiej zagranicy” odkrytej dla polskich teatromanów właśnie przez Krystynę Meissner, skupiamy się na cenionych liderkach i liderach europejskiego teatru poszukującego.

Kontakt to zawsze było miejsce spotkania przeszłości i przyszłości. Toruń w latach dziewięćdziesiątych stanowił najważniejsze polskie okno na teatr europejski. Otwierał oczy na teatr naszych sąsiadów, podkreślał ważność rozmowy o wartościach ponad barierami. To tu toczyły się frapujące starcia twórców i przedstawień, wykuwaliśmy w sporze estetyk nowy obowiązujący przez lata język teatralny. Jest naszym zadaniem zachowanie tego celu i temperatury festiwalu. Spektakle nowego KONTAKTU nie powinny narzucać publiczności tematów do myślenia, tylko aranżować sytuację dialogu idei i stylów, bohaterów i obrazów, przeszłości i przyszłości, próbować na nowo zszywać Europę, wypełniać ją nowymi emocjami, ratować kolejny raz nasze małe prywatne światy.

Zapraszam Państwa na Festiwal KONTAKT!

Renata Derejczyk, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy.