KONTAKT – LUBIMOWKA
CZYTANIA
Seria czytań performatywnych nowych rosyjskich sztuk z Festiwalu Młodej Dramaturgii Lubimowka w Moskwie, który jest corocznym wydarzeniem przekrojowo rewidującym współczesną dramaturgię rosyjskojęzyczną. Na Kontakcie odbędą się czytania wybranych sztuk z Lubimowki z ostatnich kilku edycji. Niektóre sztuki będą tłumaczone specjalnie na Festiwal Kontakt.
(CKK Jordanki, Al. Solidarności 1-3)
Współorganizatorem projektu jest Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało”, partnerem ze strony rosyjskiej jest Festiwal Młodej Dramaturgii Lubimowka.
Projekt jest finansowany z dotacji Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie w ramach Otwartego Konkursu.
Lista czytań:
20 maja, godz. 15.00-16.30 – czytanie dramatu: „Mama” Asia Wołoszyna + spotkanie z autorką
Reżyseria: Filip Frątczak
Czytanie zorganizowane przez Fundacja Artystów Scenicznych „Plac Teatralny”, dzięki wsparciu Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia w Moskwie, Polsko-Rosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej i ZASP-u Oddział Bydgosko-Toruński.
22 maja, godz. 15.00-16.30 – czytanie dramatu: „Karaś” Marina Dadyczenko
(tłum. Aneta Andrzejewska, Michał Kaproń, studenci Katedry Filologii Słowiańskiej UMK, opiekun dr Monika Krajewska)
Reżyseria: Aleksandra Jakubczak
23 maja, godz. 15.00-16.30 – czytanie dramatu: „Czarne pudełko” Paweł Priażko (tłum. Tomasz Leszczyński)
24 maja, godz. 15.00-17.00 – czytanie dramatu: „Utopia” Michaił Durnienkow
Reżyseria: Maciej Wiktor
25 maja, godz. 15.00-17.00 – czytanie dramatu: „Godzina osiemnaście” Jelena Griemina (zm. 16.05 br.), tłum. Andriej Moskwin, +spotkanie z Mariusem Ivaškevičiusem i Michaiłem Durnienkowem- dramatopisarzem, dyrektorem artystycznym Festiwalu Młodej Dramaturgii Lubimowka
Reżyseria: Joanna Grabowiecka
PROJEKT 7×7
Wydarzenie jest częścią programu Kontakt-Lubimowka. Studenci Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK we współpracy ze studentami Wydziału Reżyserii z warszawskiej Akademii Teatralnej przygotują 7 czytań/instalacji sztuk składających się z 7 słów. Sztuki pochodzą z tegorocznej edycji festiwalu Lubimowka w Moskwie. Każde czytanie trwa 7 minut, a pozostaje w formie instalacji, happeningów, performansów, które zostaną zaprezentowane 24 maja.
(Start – plac przed Teatrem Wilama Horzycy)
Organizatorzy projektu: Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało”
Partnerzy: Fundacja Artystów Scenicznych „Plac Teatralny”, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydział Sztuk Pięknych i Katedra Filologii Słowiańskiej), Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza (Wydział Reżyserii), Festiwal Młodej Dramaturgii Lubimowka (Moskwa), Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.
Współfinansowanie: Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia w Moskwie, Polsko-Rosyjska Izba Handlowo-Przemysłowa i ZASP Oddział Bydgosko-Toruński
Kurator programu: Tomasz Leszczyński
Tomasz Leszczyński – reżyser, tłumacz. Studiował w Akademii Teatralnej w Petersburgu. Wyreżyserował kilkanaście spektakli w teatrach w Polsce, na Litwie, Białorusi, w Rosji, Azerbejdżanie i Gruzji. Pracował w produkcjach filmowych jako koordynator (przy koprodukcjach filmowych z Rosją i Ukrainą). Od 2017 r. jest prezesem Stowarzyszenia Twórców „Cztery wymiary…”, w ramach którego zrealizował (jako koproducent) m.in. polsko-białoruski projekt muzyczny „KINEMO”.