Andrzej Churski – director

Paweł Paszta – director deputy

Beata Banasik – literary manager

Kazimiera Ignaszewska – chief accountant

Tomasz Baranowski – technical manager

Olga Spirewska – assistant to the director

Beata Stronikowska – legal advice

Agnieszka Warczachowska – head of the Festival Office

Alina Bratkowska – Festival Office

Joanna Cybulska – Festival Office

Jolanta Rysmanowska  – Festival Box Office

Mirosława Przeradzka – Festival Box Office

Joanna Górko – head of the Festival Front Office

Justyna Horska – Front Office

Katarzyna Peplinska – PR manager

Justyna Kłosińska – PR manager

Anna Popławska – archives

Marzena Czarnecka – accounting

Jolanta Rozłucka – accountant

Radosław Staniec – Festival’s visual identity

Anna Kruzińska – theatre group attendant

Paweł Tchórzelski – theatre group attendant

Mirosława Sobik – theatre group attendant

Łukasz Ignasiński – theatre group attendant

Niko Niakas – theatre group attendant

Anna Magalska – jury supervision

Tomasz Mycan – clearance

Magdalena Konopacka – management

Wisia Zalecka – hotels and transport

Marta Lewandowska – festival contracts

Alicja Modzelewska – head of the Administrative Division

Alicja Kostrzewska – stage manager

Janusz Szydłowski – reader (Polish)

Marek Ciunel – reader (Polish)

Monika Popiołek – reader (English) / official translator of the festival

Artur Zapałowski – reader (English) / official translator of the festival

Tatiana Drzycimska – reader (Russian) / official translator of the festival

Gizela Grabińska – reader (Russian)

Waldemar Boruń – chief lighting technician

Alojzy Koźlikowski – lighting technician

Sławomir Słowikowski – lighting technician

Tomasz Dombrowski – lighting technician

Mateusz Rutkowski – chief sound technician

Waldemar Dziomba – sound technician

Wojciech Kopczyński – sound technician

Jakub Krikel – sound technician

Barbara Poczwardowska – chief property master

Jacek Olkowski – property master

Aleksandra Pakulska – hairdresser

Wiesława Wiśniewska – chief costume maker

Renata Szczepańska – costume maker

Lidia Krzywdzińska – costume maker

Robert Kowalski – carpenter

Piotr Lasoń – carpenter

Elżbieta Gnutek – stage crew

Anna Krajewska – stage crew

Izabela Baranowska – stage crew

Teresa Kończykowska – stage crew

Brygida Szuluk – stage crew

Piotr Drost – stage crew

Robert Nowak – stage crew

Tomasz Węgierski – stage crew

Rafał Drost – stage crew

Jacek Kibiłko – stage crew

Piotr Rutkowski – stage crew

Nika Tarnowska – visual artist

Małgorzata Ziemba – Administrative Division

Agnieszka Sulińska – Administrative Division

Małgorzata Rytter – Administrative Division

Małgorzata Jagielska – Administrative Division

Mariola Zagrodzka – Administrative Division

Katarzyna Kwiatkowska – Administrative Division

Katarzyna Jankowska – Administrative Division

Elżbieta Cichowicz – Administrative Division

Tadeusz Zagacki – Administrative Division

Danuta Frąszczak-Gozdek – payroll and HR

Maciej Orczykowski – fire safety, OHS and liability insurance inspector